FOGSZABÁLYOZÁS – szabályos fogsor, magabiztos mosoly felnőtt korban is!
A fogszabályozás esztétikai előnyei
A fogszabályozó készülékekkel felnőtt korban is megszűntethető a fogak torlódása, elérhető a fogak közti rések zárása.
A fogszabályozás funkcionális előnyei
A fogak esztétikai helyreállítása mellett megszűntethetők olyan funkcionális problémák, mint a rágás közben érezhető állkapocs-ízületi fájdalmak, valamint megelőzhető a fogágybetegségek kialakulása, hiszen a harapás helyreállításával és a fogak sorba-rendezésével a fogak tökéletesen tisztíthatóvá válnak, így elkerülhető az íny alatti fogkövek, ínygyulladás kialakulása.
A fogszabályozást felnőtt korban is elkezdheti
Soha nem késő egy fogszabályozó kezelésbe belefogni. A mai fogszabályozó készülékekkel lehetőség nyílik a mosoly esztétikusabbá tételére, protetikai munkák előkészítésére, valamint az okklúzió (harapás) helyreállítására, továbbá a fogak élettartamának a növelésére.
A fogszabályozás technológiája sokat változott!
Hajdanán a fogszabályozás egyet jelentett a „fémes mosollyal”, amit viselője mindig igyekezett elrejteni mások elől. Napjaink technológiája azonban számos esztétikus és kényelmes megoldást kínál. Az elmúlt években a hagyományos készülékeket felváltották a diszkrét önligírozó készülékek, és egyre népszerűbbek a teljesen átlátszó, úgynevezett láthatatlan készülékek. Most lássuk ezeket részletesen.
Fogszabályozó készülékek fajtái
A fogszabályozó készülékek két nagy csoportját különböztetjük meg: kivehető és rögzített készülékek.
Rögzített fogszabályozó készülékek – lágy erejű fogszabályozás
A rögzített készülékek lényege, hogy a fogak külső felszínére úgynevezett bracket-eket (tappancsokat) ragasztunk fel, amiket egy ívvel kötünk össze. Az ívvel enyhe nyomást gyakorlunk a fogakra, aminek köszönhetően módosítani tudjuk azok pozícióját. A készüléket aktiválni kell körülbelül havonta egyszer. Ennek pontosítására a szakorvossal történő konzultálás során kerül sor. A bracketek már nem csupán fémből készülnek, hanem Ön választhat a kerámia és az átlátszó műgyanta tappancsok közül is, így fogszabályozó készüléke még esztétikusabb lesz.
Előnye a hagyományos technikával szemben, hogy a kezelési idő sokkal rövidebb, és a fogágybetegségben szenvedők esetében is alkalmazható. A fogakat a lágy erejű fogszabályozó készülékek segítségével sokkal kisebb erőkkel mozgatjuk, így az egyes aktiválásokat követően nem jelentkezik fogfájás. A gumik elhagyásának köszönhetően a készülék és a fogak sokkal könnyebben tisztíthatóak. A torlódás megszűntetéséhez nem szükséges többé egyetlen premoláris fog eltávolítása sem, viszont a bölcsesség fogak kihúzása – ha nincs más foghiány – a legtöbb esetben indokolt még kitörésük előtt.
Az aktiválás gyakorisága: átlagosan havi egy alkalom A kezelés időtartama: átlagosan 1,5-2 év
Kivehető fogszabályozó készülékek
A kivehető fogszabályozó készülékek elsősorban fogváltáskor, gyermek-és serdülőkorban használatosak, tehát akkor, amikor még fejlődésben van a fogazat és az állcsontok is. Egyfajta állcsont-ortopédiai szerepe is van.
Ezeket a készülékeket elsősorban éjjel, de adott esetben nappal is kell hordani. A kezelés sikeressége nagyban függ viselőjétől. Hiszen ha nem az előírt módon hordja a készüléket, akkor a kezelés elhúzódhat.
Láthatatlan fogszabályozás
A láthatatlan fogszabályozás lényege, hogy a páciens időről időre egy (a fogsorára pontosan illeszkedő) szilikon sínt kap, ami fokozatosan mozdítja el a fogat a kívánt irányba. Először röntgen felvételt és lenyomatokat készítünk, ezek alapján a fogtechnikai labor készít egy számítógépes tervet, amin modellezhető a kezelés végeredménye, illetve az annak eléréséhez szükséges sínszám.
Ahhoz, hogy a láthatatlan fogszabályozás eredményes legyen, elengedhetetlen a páciens nagyfokú együttműködése, hiszen az adott sínt a nap 24 órájában hordani kell – csak az étkezés és a fogmosás idejére kell eltávolítani. Amennyiben a páciens együttműködik, 2 hét után már a következő sínt kell hordania.
Retenciós fogszabályozó készülék
A fogszabályozó kezelés nem ér véget a rögzített készülék levételével vagy a sínek „elfogyásával”. Az eredmény megtartása érdekében gondoskodni kell arról, hogy a fogak ne vándoroljanak vissza eredeti helyükre, illetve hogy elkerüljük újabb torlódások, anomáliák kialakulását. Ennek érdekében Önnek úgynevezett retenciós készüléket kell hordania, ami csakúgy mint a fogszabályozó készülék, lehet rögzített vagy kivehető.
A front fogak nyelv felöli felszínére ragasztunk fel egy nagyon vékony ívet, így rögzítve a fogak pozícióját. Gyakori, hogy a páciensnek évekig vagy akár élethosszig hordania kell ezt az ívet. Nagyon fontos, hogy Ön mindig megfelelően tisztántartsa. Nagy előnye a kivehető retenciós készülékekkel szemben, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy elfejti feltenni vagy szándékosan nem hordja. Külső szemlélő számára teljesen láthatatlan, és viselője számára is észrevehetetlen.
A retenciós készülék hordásának az elhanyagolása esetén a következő problémák jelentkezhetnek:
- A fogak visszarendeződése (leggyakoribb)
- A felső állcsont fogai megindulnak előre, így a frontok kiállnak
- A felső és alsó fogak is előre dőlnek, és a száj zárásakor nem érnek össze az ajkak
- A frontfogak nem érnek össze és nem képesek a falat elharapására
- Keresztharapás kialakulása
A fogszabályozó kezelést megelőzően elengedhetetlen a pontos kezelési terv felállítása. Ehhez szükség van röntgenfelvételek, nevezetesen panoráma-és teleröntgen felvételek, lenyomatok, száj- és arcfotók készítésére.
A kezelés díja: Rögzített önligírozó készülék fém bracket-el: 250.000 Ft Rögzített önligírozó készülék porcelán bracket-el: 350.000 Ft
Ha szeretne szép szabályos fogakat és azt, hogy rágófunkciói is teljesen rendben legyenek, akkor érdemes belefognia egy fogszabályozó kezelésben fiatalon vagy akár felnőtt korban is, hiszen a végeredmény százszorosan kárpótolja majd az elszenvedett „kellemetlenségekért”.
A fogszabályozó konzultációra a +36 1 225 3334 telefonszámon tud jelentkezni vagy választhatja weboldalunk időpont-foglalás funkcióját.
Várjuk szeretettel, hogy fogai szépek és szabályosak legyenek.
FOGLALJON IDŐPONTOT MÉG MA!